Matolcsy szolgálatába állt a monetáris tanács
A monetáris tanács ismét kamatot vágott, és ezzel már alig leplezetten lemondott törvényben megszabott feladatának teljesítéséről, az infláció letöréséről.
A monetáris tanács ismét kamatot vágott, és ezzel már alig leplezetten lemondott törvényben megszabott feladatának teljesítéséről, az infláció letöréséről.
Megoszlik a londoni elemzők véleménye az MNB monetáris enyhítésének folytatásáról még ebben a hónapban, de több szakértő sem zárja ki, hogy az augusztusi kamatcsökkentést újabb követi kedden.
Már csak két hétig, szeptember 30-ig pályázhatnak a közhasznú szervezetek a Magyar Nemzeti Bank által jótékony célra felajánlott bankjegybrikettekre, a tüzelőanyag ingyenes szállítása előreláthatólag novemberben kezdődik.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2012 első félévi nyeresége - egy döntően egyszeri hatásnak köszönhetően - 27,2 milliárd forint volt, az év egészére ugyanakkor számottevő veszteséget jelez előre a jegybank.
Július 2-a óta az elektronikusan benyújtott átutalások a korábbi egy munkanap helyett legfeljebb négy órán belül célba érnek. Az új rendszer a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint az elmúlt két hónapban kifogástalanul működött, az összesített forgalom a napon belüli elszámolási rendszerben megközelítette a 9 ezer milliárd forintot.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint az inflációs folyamatok nem indokolják a jegybanki alapkamat csökkentését, és az a növekedési kilátásokat sem igen tudja javítani a magyar gazdaság jelenlegi helyzetében. Emellett a jegybank elnöke kifejtette, hogy komoly gond, hogy a bankrendszer a kormány pofozóbábuja.
Lendíthet a lakáshitelezésen az állami kamattámogatás a Magyar Nemzeti Bank bankok körében végzett felmérése szerint. A pénzintézetek csökkentették a kamatokat és más feltételeket is enyhítettek.
A befektetők az euróválságon és Magyarország IMF-fel kötendő megállapodásán tartják a szemüket, és ha az EU vagy a magyar kormány félreértelmezi a piaci hangulatot, akkor könnyen újra a 2012. év eleji forintzuhanáshoz hasonló lejtmenet következhet be – írja a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja.
Nem repesnek az örömtől elemzők a monetáris tanács meglepetésszerű kamatcsökkentése után. A vágást a monetáris tanács kormány által delegált külső tagjainak tulajdonítják, akik egyes vélekedések szerint politikai elvárásnak felelnek meg.
Némiképp meglepő, de azért nagyon mégsem a jegybank kamatdöntése - írja Zsiday Viktor befektetési szakértő legfrissebb blogbejegyzésében. A szakértő szerint Simor András MNB-elnök kelletlenül védte az alapkamat csökkentését, mivel ő azt valószínűleg nem szavazta meg.
Győztek a galambok a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsában, a tanácstagok a recesszióba süllyedő magyar gazdaság segítségére siettek a kamatcsökkentéssel - írja az Equilor legfrissebb elemzésében. Az inflációs cél viszont így háttérbe került. Az elemzők év végére akár 6,25 százalékos alapkamatot is elképzelhetőnek tartanak.
Az elemzők többsége nem számított a keddi kamatvágásra, noha már voltak ennek előjelei. A korábbi nyilatkozatok arra utalnak, hogy a monetáris tanács külső tagjai szavazták le a jegybank vezetőit. Erre utalnak Simor András jegybankelnök szavai is, aki a döntést követően elmondta, a csökkentés szoros többséggel kapott támogatást.
Az elemzői konszenzus szerint nem nyúl ma a kamathoz a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, változatlanul hét százalék marad majd a jegybanki alapkamat. A legfőbb indokok között a magas infláció és az IMF-megállapodás elhúzódása állhat.
Csupán pár fillérrel mozdult el a forint árfolyama keddre virradóra a főbb devizákkal szemben a hétfő estihez képest. A piac várja a Nemzeti Bank keddi kamatdöntését, az elemzők többsége arra számít, hogy marad a 7 százalékos alapkamat.
A vállalati hitelek piacán nem látszanak a fellendülés jelei, az új kihelyezések nagyobb része pedig forgóeszköz-finanszírozást szolgál - írta a Világgazdaság kedden.
Az MNB függetlenségéről, az IMF-tárgyalásokról és a jegybankra kivetendő tranzakciós adóról kérdezte a Magyar Narancs Karvalits Ferencet, a Magyar Nemzeti Bank alelnökét.
Már jövő hétre elkészülhet a jövő évi költségvetés módosított verziója, amely már nem számol a Magyar Nemzeti Bank (MNB) egyes tranzakcióira kivetett tranzakciós illetékbevételekkel - írta a Magyar Nemzet.
Júliusban 324 millió euróval 35,899 milliárd euróra emelkedtek a jegybank devizatartalékai - ezt mutatják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján kedden megjelent legfrissebb adatok.
Rossz úton jár Európa nyugati fele Orbán Viktor szerint, mert nem ismerte fel a válság kirobbanása után, hogy radikális változásokra van szükség, "át kell állítani a vágányokat". Brüsszel nem tud úrrá lenni a válságon, régi recepteket követ, és túl nagy hatalmat, beleszólást követel magának a nemzetállamok belügyeibe, amelyektől még fél is - mondta a miniszterelnök a székelyföldi Tusnádfürdőn. A magyar miniszterelnök szokásos évi tusnádfürdői előadásában ismét a válság okait és következményeit elemezte, és újból kritizálta a nyugati világot.
Uniós jogsértési eljárás indulhat Magyarország ellen a tranzakciós adó miatt, Brüsszel ugyanis már vizsgálja az elfogadott törvényt. Ha az eljárás megindul, kevesebb mint egy év alatt lefuthat, ami érzékenyen érintené a költségvetést, a kormány munkahelyvédelmi terveit és az IMF-tárgyalásokat is.